Yükleniyor...

Akıllı Kilit Nedir?

Akıllı Kilit Nedir?

Akıllı Kilit Nedir?

Akıllı Kilit, yetkilendirme sürecini yürütmek için bir kablosuz protokol ve bir kriptografik anahtar kullanarak yetkili bir cihazdan bu tür talimatları aldığında bir kapı üzerinde kilitleme ve kilit açma işlemlerini gerçekleştirmek için tasarlanmış bir elektromekanik kilittir. Ayrıca, erişimi takip eder ve takip ettiği farklı olaylar ve cihazın durumuyla ilgili diğer bazı kritik olaylar için sinyaller gönderir. Akıllı kilitler, akıllı herhangi bir yerin parçası olarak düşünülebilir.

 

Akıllı kilitlerin çoğu mekanik kilitlere (sürgüler dahil basit kilit türleri) takılır ve normal kilidi fiziksel olarak yükseltirler. Son zamanlarda, akıllı kilitleme denetleyicileri de pazarda ortaya çıkmaktadır.

Geleneksel kilitler gibi akıllı kilitlerin de çalışması için iki ana parçaya ihtiyacı vardır: kilit ve anahtar. Bu elektronik kilitler söz konusu olduğunda, anahtar fiziksel bir anahtar değil, kapının otomatik olarak kilidini açmak için gereken kimlik doğrulamasını kablosuz olarak gerçekleştiren, bu amaç için açıkça yapılandırılmış bir akıllı telefon veya özel bir anahtarlıktır.

 

Akıllı kilitler, kullanıcıların bir sanal anahtar aracılığıyla üçüncü bir tarafa erişim sağlamasına olanak tanır. Bu anahtar, e-posta veya SMS gibi standart mesajlaşma protokolleri üzerinden alıcı akıllı telefona gönderilebilir. Bu anahtar alındıktan sonra alıcı, gönderen tarafından önceden belirtilen süre boyunca akıllı kilidin kilidini açabilir.

Akıllı kilitler, bir mobil uygulama aracılığıyla uzaktan erişim izni verebilir veya reddedebilir. Bazı akıllı kilitler, erişim isteyen kişiyi göstermek için erişim bildirimleri veya kameralar gibi özelliklerin izlenmesine olanak tanıyan yerleşik bir Wi-Fi bağlantısı içerir. Bazı akıllı kilitler, kullanıcının kapıda kimin ve ne zaman olduğunu görmesini sağlamak için akıllı bir kapı zili ile çalışır.

 
Size Ulaşmamızı İster Misiniz?

Çözümlerimiz ile size nasıl fayda sağlayabileceğimizi biz anlatalım.