Yükleniyor...

Bariyer Sistemleri Otopark Yönetiminde Nasıl Bir Rol Oynar?

Bariyer Sistemleri Otopark Yönetiminde Nasıl Bir Rol Oynar?

Bariyer Sistemleri Otopark Yönetiminde Nasıl Bir Rol Oynar?

Bir otoparkın giriş ve çıkış noktalarını kontrol etmek için bariyer sistemleri en etkin sistemler arasında yer alır. İster teknolojiden güç almış olsun ister geleneksel süreçleri sürdürüyor olsun, bariyerler kolay ve etkin bir otopark yönetimi sağlar. Aynı zamanda mülk sahipleri bu sistemleri güvenli yöntemler arasında kabul eder. 

Otopark Bariyer Sistemleri Türleri

Günümüzde otopark giriş ve çıkış noktalarına uygulanabilecek bir dizi otopark bariyer sistemi çözümü bulunur. Bu çözümler dört ana başlık altında incelenebilir.

Bilet Geçişli Sistemler

Biletli geçiş sistemleri, en geleneksel otopark yönetim sistemleri arasında yer alır. Bu sistemlerde otopark bariyerinin açılması için bir gişeden bilet alınması gerekir. Sürücü bileti aldığı zaman bariyer tetiklenerek açılır. Araç bariyeri geçitken sonra da bariyer kapanarak bir sonraki aracı bekler. 

Basınç ile Aktifleşen Sistemler

Diğer bir bariyerli otopark yönetim sistemi ise basınç ile aktifleşen sistemlerdir. Bu sistemlerde bariyerin önünde bir basınç sensörü bulunur. Basınç sensörü, aracın hareketini ve ağırlığını algılar. Sensörün eşik değeri ortalama bir araca göre belirlenmiştir. Araç basınç sensörünün üstünden geçerek bariyer tetikler. Bariyer açılır ve araç geçtikten sonra da kapanır. 

Manuel Kullanılan Sistemler

Manuel sistemlerde bariyerin açılması ve kapanması insan operatörü tarafından kontrol edilir. Araç gelince görevli kişi eliyle bariyeri açar. Araç geçişini tamamladıktan sonra da görevli kişi bariyeri kapatır. Günümüzde manuel olarak kullanılan bariyer sistemleri çok fazla tercih edilmemektedir.

Plaka Tanıma ile Otopark Bariyer Sistemleri

Teknoloji açısından en gelişmiş sistem ise plaka tanıma ile otopark bariyer yönetim sistemleridir. Bu sistemler son zamanlarda biletli geçiş sistemlerinin de yerini almaya başlamıştır. Plaka tanıma entegrasyonu olan otopark yönetiminde araç bariyere yaklaşınca aracın plakası tanınır. Plaka tanıma işleminden sonra bariyer açılarak geçişe izin verilir. Bu sistem aynı zamanda otopark ücret ödeme sistemiyle de entegre edilebilir. Böylelikle araç çıkış yaparken plaka tanınır ve borç miktarı ekranda gösterilir.

 

ZKTeco, en gelişmiş bariyer sistemleri ile otopark yönetimine yeni bir soluk getirmektedir. Siz de en modern ve en hızlı çözümlerden faydalanmak için ürünlerimize göz atabilirsiniz. 

 
Size Ulaşmamızı İster Misiniz?

Çözümlerimiz ile size nasıl fayda sağlayabileceğimizi biz anlatalım.