Yükleniyor...

Parmak İzi Okuyucu Nasıl Çalışır?

Parmak İzi Okuyucu Nasıl Çalışır?

Parmak İzi Okuyucu Nasıl Çalışır?

Parmak izi okuyucu, yüksek güvenlik ihtiyacı duyan özel işletmelerde ve kamu işletmelerinde yaygın olarak kullanılır. Aynı zamanda parmak izi tarama cihazı olarak da bilinen bu okuyucular, Biyometrik bir veri olan parmak iziyle çalışır. Biyometrik parmak izi tarayıcısındaki veriler kişiye özel olduğu için bu verilerin taklit edilmesi ya da sahtelerinin yapılması neredeyse imkansızdır. 

Parmak İzi Okuyucu Türleri Nelerdir?

Günümüzde birçok farklı parmak izi okuyucusu bulmak mümkündür. Okuyucu türleri, genellikle ihtiyaçlara ve isteklere göre şekillenmiştir. Piyasada bulunan bazı parmak izi okuyucu türleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Optik yansıtıcılı parmak izi okuma
  • Kapasitörlü sistem ile parmak izi okuma
  • Mekanik parmak izi okuma
  • Termal parmak izi okuma
  • Dinamik çıkış ile parmak izi okuma

Bu sistemler arasında optik yansıtıcılı parmak izi okuma ve kapasitörlü sistem ile parmak izi okuma en sık kullanılan türler arasında yer alır.

Parmak İzi Okuyucu Nasıl Çalışır?

Her ne kadar farklı tür parmak izi tarama cihazları olsa da bu cihazların genel çalışma prensibi birbirine benzerdir. Çalışma prensibi olarak aralarında sadece çok ufak farklar bulunur. Tarama cihazının üstünde tarama işlemini yapan bir sensör bulunur. Bu sensör, elde ettiği verileri dahili bir mikro işlemciye gönderir. Mikro işlemci, sensörden elde ettiği görüntüyü mekanik olarak işler. 

İşleme sürecinde çevrede bulunan ve bozucu olarak nitelendirilen tüm görüntüler göz ardı edilir. Mikro işlemci sadece parmak izini mekanik olarak işler. Daha sonra elde edilen veri, bir haberleşme protokolü ile desen işleme yazılımına gönderilir. Haberleşme kablolu olabileceği gibi kablosuz da olabilmektedir. Gönderilen parmak izi verisiyle veri tabanında bulunan parmak izi verileri karşılaştırılır. Karşılaştırma işleminde belirli referans noktaları kullanılır. Karşılaştırma sonrasında eşleşme sağlanırsa geçişe izin verilir. Eşleşmenin sağlanmaması durumunda ekranda uyarı işareti çıkar.

Parmak İzi Okuyucularının Avantajları

Parmak izi okuyucuları sayesinde güvenlik en üst seviyeye çıkarılabilir. Aynı zamanda farklı sistemlerle entegre edilerek personel takip sistemi ya da belirli alanlara erişim kısıtlaması da yapılabilir. Ayrıca otomatik kapılarda da bu sistemler rahatlıkla kullanılabilir. Tüm bunlar işletmenin daha güvenli hale gelmesine yardımcı olacaktır.

 
Size Ulaşmamızı İster Misiniz?

Çözümlerimiz ile size nasıl fayda sağlayabileceğimizi biz anlatalım.