Yükleniyor...

X-Ray Cihazlarıyla Nasıl Tanıştık? Ne Zaman Yaygınlaştı?

X-Ray Cihazlarıyla Nasıl Tanıştık? Ne Zaman Yaygınlaştı?

X-Ray Cihazlarıyla Nasıl Tanıştık? Ne Zaman Yaygınlaştı?

Günümüzde birçok teknolojik cihaz o kadar standart hale geldi. Bu durum öyle bir hal aldı ki bu cihazların hayatımıza tam olarak nasıl ve ne zaman girdiği birçoğumuz bilmiyoruz. X-ray cihazları için de böyle bir durum söz konusu.

Artık havaalanlarından alışveriş merkezi (AVM) girişlerine kadar hayatımızın her alanda bir x-ray cihazı görmek mümkün. Ürünlerimiz hava yolu ile farklı ülkelerden gelirken x-ray taramasından geçiyor. Bu cihazlar güvenlik önlemlerinin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Peki x-ray cihazlarını sen kadar süredir kullanıyoruz?

X-Ray Cihazları Hayatımıza Ne Zaman Girdi?

X-ray tarama cihazları havaalanlarında 20 yıldan kısa bir süredir kullanılıyor. Bu tarama cihazları özellikle Amerika’nın New York kentine düzenlenen 9/11 saldırılarından sonra daha da yaygın olarak kullanılmaya başlandı. 

İlk x-ray cihazı geliştirme çalışmaları 1970li yıllarda başladı. Uçak korsancılığı hareketlerinin artması, bu cihazların gelişimini hızlandırıldı. Havaalanlarında kullanılan erken dönem cihazlar, bagajların taranmasında kullanılıyordu. 

1990lara geldiğimiz zaman Dr. Steven Smith, ilk defa vücut tarama cihazı tasarımını gerçekleştirdi. Secure 1000 adıyla bilinen bu sistem, düşük doz geri saçılımlı x-ray tarama sistemi olarak ortaya çıktı. 9/11 saldırılarından sonra güvenlik önlemleri daha da artarak gelişmiş x-ray cihazları neredeyse tüm havaalanlarında yerini aldı.

Bagaj Taramadan Vücut Taramaya

Her ne kadar ilk olarak bagaj tarama işlemleri için kullanılsa da artık bu cihazlar hem bagaj hem de vücut tarama işlemlerinde kullanılıyor. İlk aşamalarda kullanılan geri saçılımlı x-ray cihazlarının yerini yeni teknolojiler almaya başladı. 

2010 yılına baktığımız zaman çoğu havaalanı milimetre dalga tarayıcılarını kullanmaya başladı. Bu tarayıcılar, geleneksel geri saçılımlı cihazlara göre daha az radyasyon yayıyordu. Aynı zamanda yeni teknolojiler sayesine hem metal objeler hem de metal olmaya objeler daha kolay tespit edilmeye başlandı. Gelişen teknoloji sayesinde artık saatte 600 yolcu tarama kapasitesine sahip cihazları görmek mümkün. Tüm bunlar hızlı yaşama eşlik edecek yenilikler arasında görülüyor.

Siz de son teknoloji x-ray cihazları hakkında daha fazla bilgi almak için ZKTeco Türkiye’yle iletişime geçebilirsiniz. İhtiyacınızın için en doğru çözümleri saniyeler içinde keşfedin. 
 

 
Size Ulaşmamızı İster Misiniz?

Çözümlerimiz ile size nasıl fayda sağlayabileceğimizi biz anlatalım.