Yükleniyor...

Havaalanlarındaki X-Ray Cihazı Nasıl Çalışır?

Havaalanlarındaki X-Ray Cihazı Nasıl Çalışır?

Havaalanlarındaki X-Ray Cihazı Nasıl Çalışır?

Havaalanları söz konusu olduğunda güvenlik büyük önem taşır. Sizin ve eşyalarınızın belirli bir güvenlik kontrolünden geçmesi gerekir. Siz metal detektöründen geçerken eşyalarınız ise x-ray cihazı ile kontrol edilir. Böylelikle çantanızda veya elinizdeki pakette ne olduğu çanta ya da paketi açmadan tespit edilebilir. Bu iki adım da yolcu güvenliği için kilit önem taşır. Peki bu cihazlar eşyalarınızı nasıl tarar? Eşyalarınızın güvenli olduğu x-ray ile nasıl anlaşılır?

X-Ray Cihazı Nasıl Çalışır?

X-ray cihazları, X ışını adı verilen bir ışın göndererek bir çantanın ya da eşyanın içinde ne olduğunu gösterir. Gönderilen X ışını genellikle 140 ila 160 KVP (kilovolt pik) değeri arasındadır. KVP değeri ise X ışınının gönderilen cisme ne kadar nüfuz ettiğini gösteren bir değerdir. KVP değeri ne kadar yüksek olursa X ışını gönderilen cisme o kadar çok nüfuz eder.

X ışını nesneden geçtikten sonra bir detektör tarafından tespit edilir. Sonraki aşamada ise düşük enerjili X ışınları engellenecek şekilde gönderilen ışınlar filtre tabakasından geçer. Yüksek enerjili X ışınları ikinci bir detektörden geçerler. Daha sonra iki detektördeki X ışını yoğunlukları bir bilgisayara gönderilir. Bilgisayar yardımıyla nesnenin içeriğine dair bir görsel oluşturulur. 

X-Ray Cihazı Neleri Gösterir?

X-ray cihazı sayesinde hem organik nesneleri hem metal nesneleri hem de inorganik nesneleri görmek mümkün olur. Her nesne cihazda farklı bir renkle gösterilir. Böylece farklı renkler sayesinde bir nesneden bulunan tüm organik, metal ve inorganik bileşenlerle tespit edilebilir. 

Bilgisayardan görülen renk farklılığı, farklı maddelerin X ışını emme kapasitelerinin farklı olmasından kaynaklanır. Örneğin organik maddeler genellikle düşük enerjili nesneler olarak temsil edilir. Bu sayede nesnenin içerdiği maddelerin çoğu kolaylıkla tespit edilebilir.

Organik maddeler neredeyse tüm X-ray cihazlarından turuncu ve turuncunun tonları olarak temsil edilir. Diğer yandan metal maddeler ve inorganik maddelerin gösterilmesi için seçilen renkler X-ray cihazı üreticileri arasında farklılık gösterebilir. Burada önemli olan nokta, operatörün gerekli eğitimi almış olmasıdır. Cihaz kullanım eğitimi sırasında teknik dokümanlar da incelenerek maddeleri ayort etme konusunda eğitim sağlanır. 

Unutmayın, ZKTeco’nun güvenlik denetim ürünleri, güvenilir ve esnek bir istihbarat güvenliği çözümü sunar. İnsan denetimi, yük denetimi ve araç denetimi dahil olmak üzere giriş güvenliğinizi korumak için kapsamlı bir güvenlik sistemi inşa eder.
 

 
Size Ulaşmamızı İster Misiniz?

Çözümlerimiz ile size nasıl fayda sağlayabileceğimizi biz anlatalım.