Yükleniyor...

Parmak İzi Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?

Parmak İzi Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?

Parmak İzi Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?

Günümüzde işletmeler ve bireyler, iş yerlerine ve konutlara girmek için farklı sistemleri kullanırlar. Bu sistemler geleneksel sistemlerin aksine hız ve verim katar. Kart okuma sistemleri, yüz tanıma sistemleri ve parmak izi tanıma sistemleri bu yenilikçi sistemler arasında sayılabilir. Peki parmak izi tanıma sistemi nasıl çalışır?

Bu soruya cevap vermeden önce parmak izi tanıma sisteminin genel olarak ne olduğuna bakalım. Sistemler parmak izi ile kimlik doğrulama ve kilit açmaya dayanır. Akıllı telefonlarda kilit açma sistemine benzerlik gösterir. Sistemin çalışması için öncelikle parmak izlerinin tanıtılması gerekir. Aksi halde herhangi bir eşleşme bulmak mümkün olmayacaktır.

Parmak İzi Tanıma Algoritmaları

Parmak izi tanıma sistemlerinin çalışması için özel bir yazılıma gerek vardır. Parmak izi tanıma algoritmaları, bu yazılımın temelini oluşturur. Aslında algoritmaların genel olarak nasıl çalıştığı anlamak parmak izi tanıma sistemi nasıl çalışır sorusunun da yanıtını verecektir.

Algoritmalar kullandığımız tüm yazılıma dayanan cihazların temelini oluşturur. Personel parmak izi okuyucu söz konusu olduğunda da donanım ve yazılım bir arada çalışır. Parmak izi okuma cihazı, parmağı tarayarak parmak izini tespit eder. Daha sonra algoritma yani yazılım tarafı parmak izini eşleştirmek için devreye girer.

ZKTteco parmak izi okuyucu programı, en gelişmiş algoritmalardan faydalanarak parmak izi tanıma sürecinin kısa sürede tamamlanmasına izin verir.

Parmak İzi Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?

Peki, parmak izi tanıma sistemi nasıl çalışır? Sistemin adımlarına bakarak nasıl çalıştığını anlayalım.

  1. Parmak izi taranır. Bu tarama işlemi aslında fotoğraf çekme işlemidir. Kamera ve optik, cihaza yerleştirilen parmağın fotoğrafını çeker. Süreç elektronik olarak tamamlanır.
  2. Parmak izi algoritmaları, elde edilen bu fotoğrafı özel bir sayısal modele dönüştürür.
  3. İzde bulunan girintiler ve çıkıntılar, sayısal modelin oluşturulmasında kullanılır.
  4. Elde edilen sayısal model, bilgisayarda bulunan veri tabanı ile karşılaştırılır.
  5. Veri tabanında eşleşme olması durumunda parmak izi doğrulama işlemi gerçekleşmiş olur.

Bu süreç hem personel takip sistemi hem de kapı kilidi açma sistemi gibi farklı alanlarda uygulanabilir. Genellikle bütün uygulamalarda benzer bir süreç izlenir. 

Parmak İzi Tarayan PDKS Cihazları

İCLOCK 700 ZAMAN KONTROL (PDKS) VE ERİŞİM KONTROL SİSTEMİ

iClock700, 3.5 inç TFT ekran, Zaman Kontrol(PDKS) ve Erişim Kontrol Terminalidir. Yeni kullanıcı dostu ürün yazılımı ile iClock700, çarpıcı GUI, daha fazla kararlılık, daha hızlı eşleştirme hızı ve daha iyi genişletilebilirlik gibi özelliklerle donatılmıştır.

Hemen bilgi alın.

 

 UA400 PARMAK İZİ TEKNOLOJİLİ ZAMAN KONTROL (PDKS) VE ERİŞİM KONTROL CİHAZI

UA400, yepyeni üretici yazılımını benimser ve benzeri görülmemiş bir kullanıcı deneyimi sunar. Çarpıcı GUI, sağlam sağlamlık, hızlı eşleşme hızı ve genişletilebilirlik dahil sayısız sürprizler getiriyor.

Kullanıcılar UA400'ü RS232 / 485, TCP / IP, USB Host veya USB Client üzerinden ağ üzerinden kolayca yönetebilirler. En önemlisi, tüm işlevler hala ağ durumunda çalışabilir.

Hemen bilgi alın!

D2S PARMAK İZİ TANIMA TEKNOLOJİLİ ZAMAN KONTROL (PDKS) CİHAZI

D2S bir masa veya tezgahta kullanabileceğiniz bir zaman kontrol (PDKS) cihazıdır. Parmak izleri, terminalin tepesinde kolayca okunabilir ve bu sayede katılım süreci daha rahat hale gelir. Yüksek hassasiyetli sensörle BioID, doğrulama hızı ve doğruluğu artırılacak ve bu da yeni kullanıcı deneyimleri sunmaya yardımcı olacak.

Hemen bilgi alın!

 
Size Ulaşmamızı İster Misiniz?

Çözümlerimiz ile size nasıl fayda sağlayabileceğimizi biz anlatalım.