Yükleniyor...

Yüz Tanıma

Yüz Tanıma

Yüz Tanıma

Yüz Tanıma, bir bireyin kimliğini, yüzünü kullanarak tanımlamanın veya onaylamanın bir yoludur. Yüz tanıma sistemleri, fotoğraflarda, videolarda veya gerçek zamanlı olarak kişileri tanımlamak için kullanılabilir. Peki genel bir tanımla Yüz Tanıma Nedir?

 

Yüz Tanıma Cihazı, bir biyometrik güvenlik kategorisidir. Diğer biyometrik yazılım biçimleri arasında ses tanıma, parmak izi tanıma ve göz retina veya iris tanıma bulunur. Teknoloji, diğer kullanım alanlarına ilgi artmasına rağmen, çoğunlukla güvenlik ve kanun yaptırımı için kullanılmaktadır.

Birçok kişi, telefonlarının kilidini açmak için kullanılan FaceID aracılığıyla yüz tanıma teknolojisine aşinadır (ancak, bu yalnızca bir yüz tanıma uygulamasıdır). Tipik olarak, yüz tanıma, bir kişinin kimliğini belirlemek için devasa bir fotoğraf veri tabanına dayanmaz - yalnızca bir kişiyi aygıtın tek sahibi olarak tanımlar ve tanır, diğerleriyle erişimi sınırlandırır.

 

Yüz Tanıma Sistemleri, telefonların kilidini açmanın ötesinde, özel kameraların önünden geçen insanların yüzlerini izleme listesindeki kişilerin görüntüleriyle eşleştirerek çalışır. İzleme listeleri, herhangi bir yanlış yaptığından şüphelenilmeyen kişiler de dahil olmak üzere herhangi birinin fotoğrafını içerebilir ve görüntüler, sosyal medya hesaplarımızdan bile her yerden gelebilir. Yüz Tanıma Sistemi Fiyatları ve işleyişi değişebilir, ancak genel olarak işleyiş aşağıdaki gibidir:

1. Adım: Yüz algılama

Kamera, tek başına veya kalabalık içindeki bir yüzün görüntüsünü algılar ve bulur. Resim, kişiyi tam ileri bakarken veya profil de gösterebilir.

Adım 2: Yüz analizi

Ardından yüzün bir görüntüsü alınır ve analiz edilir. Çoğu yüz tanıma teknolojisi, 3B görüntülerden ziyade 2B'ye dayanır çünkü bir 2B görüntüyü genel fotoğraflarla veya bir veri tabanındakilerle daha rahat bir şekilde eşleştirebilir. Yazılım, yüzünüzün geometrisini okur. Anahtar faktörler arasında gözleriniz arasındaki mesafe, göz çukurlarınızın derinliği, alından çeneye olan mesafe, elmacık kemiklerinizin şekli ve dudakların, kulakların ve çenenin konturu yer alır. Amaç, yüzünüzü ayırt etmenin anahtarı olan yüz işaretlerini belirlemektir.

3. Adım: Görüntüyü veriye dönüştürme

Yüz yakalama işlemi, analog bilgileri (bir yüz) kişinin yüz özelliklerine bağlı olarak bir dizi dijital bilgiye (veriye) dönüştürür. Yüzünüzün analizi temelde matematiksel bir formüle dönüştürülür. Sayısal koda ön yüz adı verilir. Parmak izlerinin benzersiz olması gibi, her kişinin kendi yüz izi vardır.

4. Adım: Bir eşleşme bulma

Yüz iziniz daha sonra diğer bilinen yüzlerin bir veri tabanıyla karşılaştırılır. Örneğin, FBI'ın çeşitli eyalet veri tabanlarından alınan 650 milyona kadar fotoğrafa erişimi vardır. Facebook'ta, bir kişinin adıyla etiketlenen herhangi bir fotoğraf, yüz tanıma için de kullanılabilen Facebook veri tabanının bir parçası haline gelir. Yüz iziniz bir yüz tanıma veri tabanındaki bir görüntüyle eşleşiyorsa, bir tespit yapılır.

 

Tüm biyometrik ölçümler arasında yüz tanıma en doğal olarak kabul edilir. Sezgisel olarak, bu mantıklıdır çünkü kendimizi ve başkalarını parmak izi ve süsen yerine yüzlere bakarak tanıyoruz. Yüz tanıma teknolojisinin dünya nüfusunun yarısından fazlasına düzenli olarak hizmet ettiği tahmin edilmektedir.

 
Size Ulaşmamızı İster Misiniz?

Çözümlerimiz ile size nasıl fayda sağlayabileceğimizi biz anlatalım.