Yükleniyor...

Yüz Tanıma Kilidi Nedir?

Yüz Tanıma Kilidi Nedir?

Yüz Tanıma Kilidi Nedir?

Güvenlik hem işletmeler hem de bireyler için oldukça önemlidir. Bu nedenle güvenliğin sağlanması için farklı yöntemlerin uygulandığı görülebilir. Yüz tanıma kilidi, en genel anlamıyla bir tür yüz tanıma teknolojisidir. Yüzdeki farklı özellikleri tespit eden bu kilit, sadece eşleşme olduğunda açılarak güvenliği sağlar. Eşleşme olmadığı durumda ise kilit açılmaz. Bu sistemler aynı zamanda Biyometrik tanıma sistemleri olarak da adlandırılabilir.

Yüz Tanıma Kilidi Nerede Kullanılır?

Aslında yüz tanıma kilidi fabrikalarda, işletmelerde, eğitim kurumlarında, devlet kurumlarında, hastanelerde ve hatta evlerde bile kullanılabilir. Hibrit Biyometrik kilit olarak da adlandırılan bu sistemler, özel bir sisteme sahip bir kapı koludur. Bu nedenle kapı kolu monte etmeye uygun her yerde bu sistemleri kullanmak mümkün olur.

 

Örneğin hastanelerin laboratuvar gibi önemli bölümlerinde güvenlik sağlamak amacıyla bu sistemler rahatlıkla tercih edilebilir. Ayrıca fabrikalarda tehlike madde bulunan ve kısıtlı yetki ile erişime açık alanlar için de bu kilit sistemi tercih edilir. 

 

Birçok cihaz yönsüz tasarıma sahip olduğu için kapının yönü fark etmeden monte etmek mümkündür. Kilit sistemi ihtiyaçlara bağlı olarak içeriden veya dışarıdan takılabilir. Aynı zamanda mobil yönetim gibi kolaylıklar sayesinde kilit sistemini uzaktan takip etmek de mümkün olur.

Yüz Tanıma Kilidi Nasıl Çalışır?

Yüz tanıma kilidi, güvenlik istenen kapı koluna monte edilir. Montaj sırasında ürünün kullanım kılavuzu ve montaj kılavuzu dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Daha sonra yetkili kişilerin yüz ve parmak izi gibi Biyometrik verileri sisteme tanıtılır. Bu veriler olmadan kilidin açılması mümkün değildir.

 

Yetkili kişi ilgili mekana girmek istediğinde Biyometrik verisiyle giriş yapabilir. Bu kişinin yüzünü sisteme göstermesi gerekir. Sistem, kişinin yüzünde bulunan çeşitli özellikleri tespit eder. Bu özellikle alın ölçüsü, burun uzunluğu ve elmacık kemiği mesafesi gibi herkeste farklı olan Biyometrik özelliklerdir. Bir sonraki aşamada ise eşleşme olup olmadığına bakılır. Eğer taranan kişi ile veri tabanındaki veriler eşleşirse kilit açılır. Aksi durumunda kilit açılmaz.

 

Bazı yüz tanıma kilitleri aynı zamanda dahili alarm sistemine de sahiptir. Bu durumda eşleşme olmadığında kilit alarm çalarak uyarıda bulunur. Alarm sayesinde izinsiz girişlerin önüne geçmek mümkün olur. 

 

Unutmayın, ZKTeco dünya çapında tanınırlık kazanmış uluslararası bir marka olarak, Silikon Vadisi, Avrupa, Hindistan, Dongguan, Xiamen ve Dalian'da çeşitli geliştirme, tasarım ve yenilik merkezlerine sahiptir. Şu anda, ZKTeco teknikleri ve akıllı terminaller en iyi 500 küresel üst işletme tarafından uygulanmıştır ve işi zaten 100'den fazla ülke ve bölgeyi kapsamaktadır.
 

 
Size Ulaşmamızı İster Misiniz?

Çözümlerimiz ile size nasıl fayda sağlayabileceğimizi biz anlatalım.